Współpraca z Specjalistyczną Grupą Psów Poszukiwawczo – Ratowniczych OSP Gdańsk

Akcja #macednaratunek to nie tylko pomoc bezdomnym psom uwięzionym w schroniskach, ale również instytucjom pracującym na co dzień ze zwierzętami, dlatego rozpoczęliśmy długofalową współpracę z Specjalistyczną Grupą Psów Poszukiwawczo-Ratowniczych OSP w Gdańsku. To jedna z pierwszych tego typu grup w Polsce działająca od prawie ćwierć́wieku! W skład grupy wchodzą przewodnicy psów, nawigatorzy, planiści, ratownicy wodni, ratownicy wysokościowi, ratownicy medyczni oraz ratownicy śmigłowcowi, którzy stanowią wsparcie m.in. przy powodziach.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Gdańsk to oddział strażaków wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami przygotowany do niesienia pomocy podczas najbardziej skomplikowanych i niebezpiecznych zdarzeń i katastrof.

Grupa swoje istnienie zapoczątkowała w 1995 roku po katastrofach budowlanych w Łodzi oraz wybuchu gazu w jednym z gdańskich wieżowców. Podstawą działania jednostki stały się psy ratownicze. Zadaniem Grupy jest przede wszystkim ratowanie poszkodowanych podczas katastrof budowlanych oraz żywiołów. Dodatkowo psy ratownicze wspierają policję w poszukiwaniach zaginionych w terenie otwartym. W skład grupy wchodzą przewodnicy psów, ratownicy wodni, ratownicy wysokościowi oraz ratownicy śmigłowcowi.

Obecnie w szeregach SGPR OSP Gdańsk jest 9 psów będących certyfikowanymi ratownikami oraz 6 psów przechodzących szkolenie. Grupa bierze udział w wielu akcjach poszukiwawczych na terenie całego kraju. PSY RATOWNICZE wyspecjalizowane są w poszukiwaniu osób podczas katastrof budowlanych oraz klęsk żywiołowych a także wspomagają poszukiwania w terenie otwartym prowadzone przez policję (ostatnią akcję w której brał udział Pan Michał – członek OSP wraz ze swoim psem Havaną to akcja ratunkowa w Bejrucie). A jedną z trudniejszych akcji w jakich uczestniczyły czworonogi z SGPR były poszukiwania uczestników obozu w Suszku w Borach Tucholskich po nawałnicy, która spustoszyła Polskę w 2017 roku. 

Na terenie jednostki znajduje się sztuczny poligon stworzony na potrzeby grup specjalistycznych. To największy tego typu obiekt w Polsce będący imitacją realnego gruzowiska, dający możliwość ćwiczeń́ w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Nasze smakołyki dbają o to by psi bohaterowie byli zawsze w formie, by na każdym treningu i po zakończonej pracy nie zabrało pysznych nagród.