Jakie są najpopularniejsze rasy psów w Polsce?

Życie z psem
11.09.2020

Rodzinny labrador, uroczy yorkshire terrier, przyjazny border czy kundelek?

Zastanawialiście się jakie psy w Polsce są popularne i dlaczego? Które z ras psów są najchętniej wybierane przez ludzi jako codzienni towarzysze? Wszystkie kochamy jednakowo i nie za to jakiej są rasy, koloru, wieku czy zdrowia… Jednak mamy swoje ulubione rasy, które najczęściej wybieramy jako czworonożnych przyjaciół.

W USA faworytem jest labrador,  w Niemczech owczarek niemiecki, natomiast w Rosji chart rosyjski Borzoj, a kto jest faworytem w Polsce?

Oto lista 15 najpopularniejszych ras psów w Polsce!

 

15. Labrador retriever – oaza spokoju, ocean łagodności i radości do otoczenia i świata. Wyróżnia się dużym temperamentem i żywiołowym podejściem do życia. Z entuzjazmem wykonuje powierzone mu zadania. Inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem, dlatego szkolenie to dla niego istna przyjemność. Uwielbia wodę, zawsze i wszędzie wykorzysta nadarzającą się okazję do kąpieli. Posiada doskonały węch, który jest wykorzystywany przez służby ratownicze w kraju m.in. do wykrywania ładunków wybuchowych oraz poszukiwania zaginionych osób, idealnie sprawuję się jako przewodnik osób niepełnosprawnych.

 

14. Jack russell terier – bardzo czujny i skory do pogoni. Jest dobrym stróżem, choć czasami bywa bardzo hałaśliwy. Cechuje go wesołe usposobienie i dużo temperamentu. To wspaniały towarzysz zabaw. Może brać udział w konkursach norowania i uprawiać wiele psich sportów jak agility, flyball, frisbee, obedience. Ma bardzo dobry kontakt z człowiekiem i świetnie nadaje się do dogoterapii.

13. Beagle – od wieków są chętnie zabierane na polowania. Obecnie stały się domowym ulubieńcem. Są rodzinne w odróżnieniu do innych psów gończych bardzo mocno przywiązuje się do właściciela, mają mocny charakter i silną osobowość. To zdecydowanie wesoły zawadiaka i żartowniś, a zarazem zrównoważony dyplomata. Musi się wybiegać, inaczej lubi robić figle i psoty, pogoni też innego psa z sąsiedztwa. Długowieczny i rzadko dopadają go choroby, okaz zdrowia, sprawdza się jako stróż lub dobry obrońca swojego terytorium.

12. Cavalier king charles spaniel – to miły piesek do towarzystwa. Niezbyt duży, pokryty jedwabistą sierścią o zwisających uszach i wielkich, ciemnych oczach. Jest pogodny i lubi towarzystwo, całkowicie pozbawiony agresji, pieszczotliwy, bardzo ufny i pozytywnie nastawiony do otoczenia. To wymarzony kompan dla dzieci, za pieszczotę odwdzięczy się miłością bezwarunkową.

11. Chihuahua  – pieski tej najmniejszej rasy świata osiągają jedną z najdłuższych długości życia. W stosunku do rozmiarów ciała, ego tego małego pieska jest ogromne. Lubi blask fleszy i chętnie znajduje się w centrum uwagi, może zwracać na siebie uwagę głośnym szczekaniem. Ich waga wynosi pomiędzy 1,5 kg a 3 kg. Są bardzo skore do zabawy i ciągle zabiegają o kontakt z człowiekiem, raczej niechętnie oddalają się od swojego właściciela. W razie niebezpieczeństwa te małe pieski nie zawahają się także stanąć w jego obronie.

10. Golden retriever – możemy go nauczyć praktycznie wszystkiego, bo nie ma dla niego większej  nagrody niż nowe zadanie od ukochanego właściciela. Zrównoważony i umiarkowanie aktywny, przyjaźnie przywita każdego i domownika, przyjaciół i nieproszonego gościa również. Jego sportowa natura i zdolności umysłowe idealnie sprawdzają się w roli przewodnika osób niepełnosprawnych. Łagodne i bardzo delikatne. Większość przedstawicieli tej rasy ma niestety skłonność do zjadania odpadków i nie odmówi niczego.

 

9. Szpic miniaturowy (Pomeranian) – przyjazna rasa o mocnym charakterze. Wyglądem przypomina puszystą kulkę. Pełne energii, lojalne wobec ludzi. Co uwielbiają? Noszenie na rękach! Oczywiście, nie możemy z tym przesadzać, ponieważ muszą również chodzić na własnych nogach. Trzeba na nie uważać, ponieważ są delikatne i zdarzają się im często złamania kończyn. Zdecydowanie wystarczą im do szczęścia krótkie spacery i zabawa z człowiekiem.

8. West highland white terier – to niesamowicie inteligentne zwierzęta o ogromnym potencjale. Mogą mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi. Sprawdzą się w rodzinach z małymi dziećmi, jak i przyjaciele dla osób starszych. Rozweselą każdego i umilą zabawę swoim psim towarzystwem. Skore do zabawy, dlatego często biorą udział w zawodach agility, obedience i dogdancing.

 

7. Mops – niewielkie psy, które są cenione za swój przyjazny charakter, mocno przywiązują się do jednej osoby w domu i nie odstępują jej na krok. Śpiąc lekko pochrapuje i doskonale radzą sobie nawet w niewielkich mieszkaniach. Niestety bardzo długo linieje i trochę z niego uparty zwierzak. Świetnie odnajduje się w towarzystwie dzieci i ceni sobie wygodne legowiska i zabawę.

6. Border collie – spostrzegawczy, bardzo bystry, niezmordowany, wymaga ekstremalnie dużo ruchu i sportowych zajęć, bardzo oddany i uległy, wylewny w okazywaniu uczuć i ciągle poszukujący potwierdzenia, że jest kochany, potrzebuje ćwiczeń, także umysłowych. Właściciel tego psa powinien prowadzić sportowy styl życia. Musi mieć też czas na szkolenie i regularne treningi ze swoim psem, on się nigdy nie nudzi. To świetny sportowiec.

5. Yorkshire terrier – najchętniej kupowane miniaturki w Polsce. Energiczne i odważne, małe, ale uparte! Lubiące zabawę, to taki niespokojny duch, łatwo się zaprzyjaźnia, lubi towarzystwo i jest wesołym kompanem. Uwielbiają swoich bliskich, natomiast obcych niekoniecznie. Pomimo małych rozmiarów są bardzo walecznie i dobrze bronią swojego terytorium.

 

4. American staffordshire terier – to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych terier typu bull, potocznie zwanym amstaffem. Wyjątkowo mocny, atletycznie zbudowany i niebywale silny. Wbrew pozorom to łagodna, towarzyska i pogodna rasa. Bardzo inteligentna, a wobec własnej rodziny bardzo czuła, jednak nieprawidłowe wychowanie może spowodować, że będzie trudna do opanowania i agresywna.

 

3. Maltańczyk  – towarzyska i bardzo żywiołowa rasa psów. W szybkim tempie przywiązują się do ludzi z najbliższego im otoczenia. To psy stworzone do życia w domowym otoczeniu, ale dzięki swojej inteligencji świetnie sobie dają radę również podczas konkurencji, które wymagają dobrej komunikacji z człowiekiem podczas psich zawodów.

2. Buldog francuski – niewielki i bardzo czuły buldożek jest doskonałym kompanem dla dzieci. Łagodny i tolerancyjny, bardzo chętnie bierze udział we wszystkich zabawach. Małe psy, ale bardzo odważne.  Jest inteligentny i chętnie się uczy, jeśli go odpowiednio zmotywujemy. Można go zjednać smakołykami i dobrym słowem, ale potrafią szybko się nudzić, dlatego potrzebują dużo uwagi człowieka i zabawy.

1. Owczarek niemiecki – najpopularniejsza rasa psów w Polsce od wielu lat. Nic dziwnego, wszak to symbol psiej wierności, chyba żadna inna rasa nie dorównuje owczarkowi niemieckiemu we wszechstronności.  Inteligentny, odważny, wytrawny tropiciel, ratownik, przewodnik osób niewidomych i opiekun osób niepełnosprawnych. Wykorzystywany do zadań specjalnych m.in. w policji, wojsku i ratownictwie, silny i inteligentny pies-pracoholik. Świetnie odnajdują się w wielu dyscyplinach i wymagają sporej dawki ruchu w codziennym życiu.